<< < Маусым 2022 > >>
Дс Сс Ср Бс Жм Сб Жс

Әулет - мақтаныштысөз!

22Педагогикалық әулет – бұл таң қаларлық нәрсе! Әрине, мұғалім мамандығы оңай емес, бірақ мұғалімдердің балалары мен немерелері қиындықтар мен кедергілерге қарамастан осы жолмен жүреді. Балалармен, олардың нәзік жандарымен, қиын мінездерімен жұмыс істеу ешқашан оңай болған емес және бәріне бірдей бола бермейді: мектепке тек кәсібі мен ерекше сыйы бар адам ғана барады: балаларды үйретуге және сүюге.

Бұл ешкімге құпия емес: мұғалім көп жұмыс істеуі керек және әр адам өз мамандығын таңдауға ерікті, және бұл таңдау әр түрлі болуы мүмкін. Алайда, әдетте, әрқашан көз алдында тұрған адамдардың мысалы күшті болады: атасы, әкесі. Біздің еліміз де, облысымыз да, Шарбақты ауданы да мұғалімдер әулеттерімен танымал.

Алимбаевтар отбасы да ерекшелік емес, олар үшін мұғалім мамандығы (ерлер желісі бойынша) бүкіл өмір ісіне айналды. Олардың тағдыры – мұғалім болу. Олар үшін ең жақсы марапат – оқушылар мен олардың ата-аналарын еске алу және құрметтеу.

Әулеттің негізін қалаушы (бірінші буын) – Зейнолла Қабдоллаұлы Әлімбаев. 40 жылдан астам уақыт бойы Шарбақты ауданының Жаңа-ауыл ауылында бұқаралық спортты дамыту бойынша жұмыс істеп келеді. Оның оқушылары волейболдан және оқушылар арасындағы спартакиадада облыстың және ауданның бірнеше дүркін чемпиондары мен жүлдегерлері болып табылады. 2006 жылы «6-8 сынып оқушылары үшін гимнастика бойынша дене шынықтыру сабақтарын сабақ бойынша жоспарлау» әдістемелік әзірлемесін құрастырды. «Социалистік жарыстардың жеңімпазы» төсбелгісі, 3-дәрежелі «Еңбек Даңқы» ордені, «Қазақ КСР Ағарту ісінің үздігі» атағы бар. ҚР Дене шынықтыру және спортты дамытуға қосқан зор үлесі үшін облыс әкімінің және аудан әкімінің грамоталарымен, ҚР туризм және спорт министрлігінің грамотасымен марапатталған. 2011 жылы 7-ші қысқы Азия ойындарының ашылу салтанатына Азиада алауы эстафетасының Павлодар кезеңінің алаушысы ретінде қатысты.2003 жылдан бастап Жаңа-ауыл ауылында ҚазССР халық ағарту ісінің үздігі, жоғары санатты мұғалімге арналған волейболдан жыл сайынғы турнирлер өткізіледі. КСРО, Еңбек Даңқы орденінің кавалері, З.К. Әлімбаевқа оның бастамасымен және оның басшылығымен туған ауылында 2 спорт алаңы салынды.

Екінші ұрпақ: ұлы - Әлімбаев Марат Зейноллаұлы. Мектепті бітіргеннен кейін, 1985 жылы Павлодар педагогикалық институтының дене шынықтыру факультетіне оқуға түсті, бірақ бірінші оқу жылынан кейін морфлот қызметіне шақырылды және қайтып оралғаннан кейін оқуын аяқтап, туған жеріне оралып, еңбек жолын Жаңа-ауыл орта мектебінде бастады.2001 жылдан бастап бүгінгі күнге дейін Шарбақты ауданының №3 ЖОББМ жұмыс істейді. Мұғалім көптеген жарыстардың ұйымдастырушысы және қатысушысы болып табылады, онда оның оқушылары белсенді қатысып, жүлделі орындарға ие болады. Бірнеше рет республикалық, облыстық және аудандық деңгейде грамоталармен және алғыс хаттармен марапатталған. Педагогикалық өтілі - 29 жыл.

Және де үшінші буын: Әлімбаев Исламбек Маратұлы – әулеттің негізін қалаушының немересі. 2016 жылы №3 ЖОББМ бітіріп, ПМПИ-дің дене шынықтыру факультетіне оқуға түсті. Оны сәтті аяқтап, туған мектебіне оралды, бірақ басқа мәртебеде: мұғалім мәртебесінде. Мен өзімнің еңбек жолымды әкем жұмыс істейтін мектепте бастағаныма қуаныштымын, деп атап өтті Исламбек. Мен мұғалім болып, педагогикалық әулетті жалғастырдым және оны мақтан тұтамын. Біздің отбасымыздың жалпы педагогикалық өтілі 60 жылдан асады!

Бірақ қиындықтарға қарамастан, ең күрделі кәсіби міндеттерге қарамастан, адамдар ұрпақтан-ұрпаққа балалармен жұмыс істеуге барады. Бұл таңғажайып құбылыс – мұғалімдер әулеті! Туыстық қатынастармен байланысты адамдар бірдей мамандықты таңдайды. Бұл не: тұқым қуалайтын гендер немесе үйрету сыйы? Немесе тағдырды анықтайтын жоғарыдан алынған нәрсе ме? Ата-аналардың ізімен жүріп, мұғалім болу мүмкін емес, жанның әмірі қажет.Біздің алғысымыз тек жеке адамдарға ғана емес, сонымен бірге өмірін тәрбиеге, білімге, педагогикаға, ғылым мен ағартуға арнаған бүкіл отбасына беріледі.Педагогикалық әулет туралы әңгіме - мұғалім тек мамандық қана емес, бұл мәңгілік және адамгершілік ұлы миссия деп ойлауға тағы бір себеп!

IMG 20190825 WA0021

Мемлекеттік рәміздері